Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – Policyjni antyterroryści szkolili pracowników MPK

Data publikacji 20.04.2017

Agresywny mężczyzna zaatakował nożem pasażerów poznańskiego tramwaju. Dzięki prawidłowej reakcji motorniczego nikomu nic się nie stało. Policjanci, którzy szybko przyjechali na miejsce zatrzymali i obezwładnili napastnika. To na szczęście tylko jeden z wielu scenariuszy, które zostały przećwiczone przez pracowników poznańskiego MPK pod okiem policyjnych antyterrorystów. Szkolenia, zaplanowane na najbliższych kilka miesięcy, mają służyć bezpieczeństwu pasażerów w przypadku wystąpienia nagłych, nieprzewidzianych zagrożeń.

Wydarzenia z niedalekiej przeszłości – podłożenie ładunku wybuchowego we wrocławskim autobusie czy atak nożownika w autobusie w Poznaniu pokazują, że nigdy nie możemy wykluczyć wystąpienia sytuacji nagłej, zagrażającej życiu bądź zdrowiu pasażerów komunikacji miejskiej.

W sytuacjach kryzysowych kluczowa jest właściwa reakcja motorniczych, kierowców autobusu czy inspektorów nadzoru ruchu, którzy jako pierwsi mogą zauważyć coś niepokojącego lub zostaną o tym powiadomieni bezpośrednio przez pasażerów.

Pracownicy przewoźnika mogą zminimalizować negatywne skutki zdarzenia poprzez postępowanie zgodne z procedurami, a przede wszystkim zachowanie zimnej krwi. Przy braku wiedzy łatwo o zdenerwowanie czy panikę, która w każdej chwili może udzielić się osobom przebywającym wewnątrz pojazdu. To z kolei może utrudnić nawet bardzo szybką interwencję służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

20 kwietnia br. w Poznaniu na zajezdni Franowo policjanci z poznańskiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji przeprowadzili szkolenie dla pracowników MPK. Wszystko po to, by uczestnicy wiedzieli jak prawidłowo zareagować w sytuacji kryzysowej innej niż wypadek, pożar czy awaria pojazdu. Spektrum zagrożeń może być bardzo szerokie, a wśród nich nie sposób wykluczyć zdarzeń o charakterze terrorystycznym.

Przedsięwzięcie obejmuje część teoretyczną i praktyczną. W drugiej części szkolenia policyjni antyterroryści zorganizowali symulacje działań w terenie z wykorzystaniem autobusu i tramwaju - w ruchu oraz w trakcie postoju.

Reagowanie na wypadek ataku agresywnego uzbrojonego pasażera, ostrzelania pojazdu z zewnątrz, pozostawienia niezidentyfikowanego pakunku czy rozpylenia gazu – to niektóre ze scenariuszy, które pod okiem antyterrorystów zostały przećwiczone przez kierowców MPK, motorniczych oraz inspektorów nadzoru ruchu.

Szkolenia będą odbywały się cyklicznie i są zaplanowane do końca bieżącego roku.

Iwona Liszczyńska

  • 11 #1
  • 11 #2
  • 11 #3
  • 11 #4
  • 11 #5
  • 11 #6
  • 11 #7
  • 11 #8
  • 11 #9

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 5.2 MB)

Powrót na górę strony