KWP - KREWcy policjanci z Wielkopolski - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

KWP - KREWcy policjanci z Wielkopolski

3 października 2017 roku odbyła się spotkanie inaugurujące wspólny projekt KWP w Poznaniu i KMP w Poznaniu, którego efektem jest Klub Krwiodawstwa „Policyjni Krewniacy”. Klub został powołany w dniu 19 czerwca 2017 roku decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotra Mąki. W jego skład aktualnie wchodzą policjanci reprezentujący KWP w Poznaniu, OPP w Poznaniu, KMP w Poznaniu, KPP w Grodzisku Wlkp., KPP w Turku i KPP Oborniki. Łącznie zapisało się 180 policjantów oraz pracowników policji.

Pierwsza zbiórka krwi została zorganizowana 8 marca br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Od tego czasu przeprowadzono jeszcze cztery zbiórki krwi na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Policjanci i pracownicy Policji oddawali krew na festynie dla dzieci w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu organizowała festyn pod hasłem „Bezpieczeństwo naszą wspólną sprawą”, oraz w trakcie festynu „Niebiescy dzieciom”.

Funkcję przewodniczącego klubu pełni kom. Michał Królikowski, zastępcą jest asp. sztab. Maciej Bednik oraz sierż. Agnieszka Wrona. To ludzie, którzy z wielkim zaangażowaniem i jeszcze większym sercem odpowiadają za organizację wszystkich szczegółów związanych z poborem krwi. Zawsze służą pomocą i udzielają niezbędnych informacji nowym członkom klubu.

Od czerwca 2017 roku we wszystkich zbiórkach krwi uczestniczyli również przedstawiciele „Drużyny Szpiku”, którzy wspierali działania mundurowych i dodatkowo edukowali krwiodawców. W trakcie festynów mieli również swoje stanowisko profilaktyczne które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Policjanci oraz pracownicy Policji garnizonu wielkopolskiego od 8 marca br. mogą indywidualnie oddawać krew na numer 673, który jest przypisany do „Policyjnych Krewniaków”.

Według danych przekazanych przez RCKiK, w Poznaniu już 385 osób zarejestrowało się jako dawcy, z czego 321 osób oddało krew - łącznie 142,425 l krwi pełnej, która zapewne uratowała już nie jedno życie. Już wkrótce można spodziewać się kolejnego kroku organizacyjnego, który powinien pozwolić na uruchomienie potencjału klubowiczów współpracujących z kaliskim CKiK, które będzie gromadzić oddaną przez mundurowych krew na koncie oznaczonym numerem 262.  Na terenie województwa wielkopolskiego, w zależności od miejsca gdzie oddajemy krew, może być ona zapisywana pod nr 673 – dla Poznania, lub 262 – dla Kalisza.

W marcu br. klub włączył się również w ogólnopolską akcję Spokrewnieni Służbą. Na terenie województwa wielkopolskiego policjanci i pracownicy Policji oddali łącznie 700 litrów krwi.

 

 

Piotr Garstka 

Praca w Policji