KWP - Warsztaty dla dzieci w Skoda AutoLab - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

KWP - Warsztaty dla dzieci w Skoda AutoLab

Data publikacji 07.02.2018

Za kilka dni rozpoczynają się 2 tygodnie ferii. Najmłodsi będą spędzać wolny czas zarówno w swoich rodzinnych stronach jak również w nowych miejscach. Jednak odpoczynek od zajęć szkolnych nie zwalnia dzieci i ich opiekunów od dbania o własne bezpieczeństwo. W 2017 z winy pieszych w przedziale wiekowym 7-14 lat doszło do 59 zdarzeń drogowych (wypadki i kolizje). 26 osób zostało rannych. Na szczęście nikt nie zginął.

Między innymi dlatego w Skodzie Auto Lab od 5 do 9 lutego dzieci z poznańskich podstawówek poznają różnego rodzaju zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. Każdego dnia 150 dzieci na kilku stanowiskach, poprzez zabawę, przyswaja sobie podstawy bezpiecznego zachowania.

Najmłodsi uczą się podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej i numerów alarmowych. Na kolejnym stanowisku oglądają krótkie filmy profilaktyczne dotyczące korzyści wynikających z zapinania pasów bezpieczeństwa. Na kolejnym dowiadują się czym grozi korzystanie z telefonów komórkowych przez kierowcę ale także przez pieszego. Jest to coraz większy problem, również wśród pieszych, którzy zapatrzeni w ekrany telefonów, potrafią zapomnieć o otaczającej ich rzeczywistości.

W strefie pieszego i rowerzysty dzieci przypominają sobie podstawy bezpiecznego poruszania się po drodze oraz korzyści wynikające z noszenia odblasków. Kolejne miejsce to możliwość zobaczenia podstawowych systemów bezpieczeństwa w samochodzie. Jest również stanowisko na którym uczniowie mogą zobaczyć skutki wypadków drogowych, a ich opiekunowie na własnej skórze mogą przetestować symulator dachowania.

Mamy nadzieję, że właśnie przez taki sposób prezentowania najmłodszym treści, dotyczących ich bezpieczeństwa na drodze, dzieci będą świadomymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego, nie tylko podczas ferii.

Maciej Święcichowski

Praca w Policji