Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Bezpieczne Ferie 2018 - spotkanie z dziećmi

Data publikacji 15.02.2018

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, które rozpoczęły w Wielkopolsce ferie zimowe, policjanci zorganizowali działania profilaktyczne w II L.O. w Swarzędzu. Do akcji włączyli się także strażacy oraz pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Swarzędzu 8 lutego br. zorganizowano akcję profilaktyczną dla dzieci „Bezpieczne ferie 2018”. W przedsięwzięcie Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu włączyły się: Komisariat Wodny Policji w Poznaniu, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, Komisariat Policji w Swarzędzu, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Dzieci ze szkół podstawowych oraz przedszkoli oglądały zgromadzony przy szkole sprzęt policyjny oraz strażacki m.in. radiowozy, łódź policyjną, sanie lodowe, quada, wóz strażacki, a także dwa psy służbowe z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu, które cieszyły się największym zainteresowaniem dzieci. 


Po obejrzeniu sprzętu, dzieci wraz z opiekunami zostały zaproszone przez organizatorów do sali gimnastycznej na ciepłą herbatę oraz ciastka i pączki. Policjanci i strażacy pokazali jak udzielić prawidłowo pierwszej pomocy przedmedycznej oraz omówili z dziećmi zasady bezpiecznego zachowania się w czasie ferii, np. na zamarzniętych akwenach. Natomiast pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego WUW opowiedzieli o nr 112. Edukacja przeplatana była z zabawą. Ogromną niespodzianką dla dzieci była – maskotka wielkopolskiej Policji - sierżant Pyrek. Najwięcej frajdy sprawiło najmłodszym zrobienie zdjęcia z sierżantem Pyrkiem. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały m.in. długopisy, znaczki z sierżantem Pyrkiem, gry, czapki, elementy odblaskowe.

Na koniec kilka rad:

- najbezpieczniejszym miejscem dla sportów zimowych to sztuczne lodowiska, gdzie funkcjonuje zabezpieczenie i opieka oraz mamy pewność co do struktury nawierzchni,

- należy pamiętać, iż lód jest zawsze niebezpieczny,

- dzieci na lodzie zawsze powinny być pod opieką dorosłych,

- jeżeli mimo wszystko chcemy wykorzystać zamarznięte zbiorniki wodne należy unikać zbiorników wodnych, gdzie są przeręble, ponieważ pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo niebezpieczna - pod warstwą śniegu nie widać przerębli,

- jeśli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie należy natychmiast wrócić na brzeg,

- wędkarze powinni pamiętać, że mimo praktyki połowów w trudnych warunkach, rutyna może ich zgubić, dlatego powinni zastosować się do kilku zasad, które mogą uratować im życie: poinformujmy osoby bliskie o miejscu naszego poławiania; zabierzmy pazury asekuracyjne, które ułatwią nam wydostanie się na zewnątrz.

Akweny naturalne zamarzają niejednolicie, występują cieki wody ciepłej, stwarzające zagrożenie cienkiego i łamliwego lodu natomiast rzeki, które cały czas płyną są niebezpieczne, gdyż rzadko zamarzają w pełni.

Każdorazowo widząc zagrożenie na zamarzniętych akwenach, gdzie istnieje ryzyko załamania lodu powiadomić należy służby ratownicze korzystając z bezpłatnych numerów alarmowych 112 lub 997.

Piotr Biniaś/MŚ

Powrót na górę strony