KWP - Szkolenie dla pracowników banku - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

KWP - Szkolenie dla pracowników banku

Data publikacji 05.03.2018

5 marca br. o godz. 9.30 w siedzibie banku PKO BP S.A. na Oś. Bolesława Śmiałego w Poznaniu odbędzie się szkolenie dla pracowników banku, dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób starszych. Cały czas są osoby, które próbują wykorzystać dobre serce i chęć niesienia pomocy przez seniorów. Dlatego też wielkopolska Policja nieustannie prowadzi programy i akcje profilaktyczne, mające na celu podniesienia świadomości osób starszych.

Jednym ze sposobów szkodliwego działania jest oszustwo na wnuczka i policjanta. Przestępcy dzwonią do wybranych osób, podając się za krewnych i prosząc o pilną pomoc finansową w celu uniknięcia np. konsekwencji spowodowania wypadku. Drugi telefon senior otrzymuje od osoby, która podaje się za policjanta i prosi o pomoc w ujęciu dzwoniącego przed chwilą oszusta. Rozmowa jest prowadzona w taki sposób, żeby potencjalna ofiara nie miała chwili do zastanowienia. Wywierana jest duża presja, wszystko dzieje się w pośpiechu. Bardzo często cała sytuacja kończy się w banku, w którym osoby starsze mają oszczędności swojego życia.

Właśnie dlatego Wydział Prewencji i Wydział Psychologów KWP w Poznaniu podjął współpracę z Bankiem PKO BP S.A. – Regionalnym Oddziałem Detalicznym w Poznaniu. Efektem tego będzie szkolenie na którym zostaną poruszone następujące tematy:

- przedstawienie mechanizmów działania przestępców działających na szkodę seniorów,

- szczegółowa charakterystyka oszustw „na policja” i „na wnuczka”

- przybliżenie pracownikom banku zależności pomiędzy ofiarą, a sprawcą, wynikających z oddziaływania oszustów na sferę emocjonalną i motywacyjną osób starszych,

- zachowania pracowników banku mogące przyczynić się do budowania zaufania seniorów w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej związanej z procederem oszustwa.

Maciej Święcichowski

Praca w Policji