Piła - POTRAFIĘ, NIE BOJĘ SIĘ, RATUJĘ ŻYCIE! - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Piła - POTRAFIĘ, NIE BOJĘ SIĘ, RATUJĘ ŻYCIE!

Data publikacji 06.03.2018

POTRAFIĘ, NIE BOJĘ SIĘ, RATUJĘ ŻYCIE! To nazwa wspólnej inicjatywy pilskich policjantów i strażaków pod patronatem Starostwa Powiatowego w Pile. Akcja skierowana do mieszkańców powiatu pilskiego, miała na celu zapoznanie ich z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz promowania zachowań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wydarzenie cieszyło się dużą popularnością, a mieszkańcy chętnie brali udział zarówno w ćwiczeniach praktycznych jak i organizowanych konkursach.

3 marca 2018 roku w Galerii "Atrium Kasztanowa" w Pile odbyły się wspólne działania pilskich służb oraz starostwa. O godz. 13.00 Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski oficjalnie rozpoczął wydarzenie, podczas którego policjanci wraz ze strażakami dzielili się z mieszkańcami swoim doświadczeniem oraz wiedzą w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy. Odwiedzający galerię już przed jej wejściem mogli zapoznać się z ciężkim sprzętem strażackim oraz policyjnym radiowozem. Wewnątrz czekało jeszcze więcej atrakcji. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej przygotowała  fantomy do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z AED (Automatyczny defibrylator zewnętrzny).

Z kolei na stoisku Komendy Powiatowej Policji w Pile policjanci promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Najmłodsi uczestnicy chętnie korzystali z przygotowanych kolorowanek z pojazdami służb ratowniczych i ich numerami alarmowymi. Mieli oni również możliwość poznania zasad bezpiecznego poruszania się na drodze np. podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się tzw. "alkogogle". Służą one do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu. Podczas prostego ćwiczenia układania klocków dorośli przekonali się jak jazda "na podwójnym gazie" powoduje m.in. obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, czy zmianę w ocenie odległości. Ponadto policjanci przy pomocy "magicznej tuby" i elementów odblaskowych zwracali uwagę jak bardzo ważne jest noszenie odblasków.

Podczas trwania przedsięwzięcia mieszkańcy mieli możliwość wylosowania nagród w postaci apteczek samochodowych ufundowanych przez powiat pilski. Warunkiem wzięcia udziału w losowaniu było wypełnienie ankiety i odpowiedź na pytania związane z przepisami ruchu drogowego i udzielaniem pierwszej pomocy. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość pomalowania twarzy.   

Jędrzej Panglisz

Praca w Policji