KWP/Jarocin - O „Bezpiecznym życiu Seniorów” z Policją - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

KWP/Jarocin - O „Bezpiecznym życiu Seniorów” z Policją

Data publikacji 06.03.2018

Dom Dzienny Senior-Wigor, funkcjonujący w Jarocińskim Ośrodku Kultury, to miejsce aktywnych spotkań seniorów z gminy Jarocin. 2 marca br. ich uczestników odwiedzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wspólnie z funkcjonariuszami z Jarocina. Mundurowi przekazali seniorom kilka dobrych rad, między innymi, jak ustrzec się przed oszustwem na tzw. wnuczka czy funkcjonariusza Policji.

Pomimo, iż seniorzy spotykający się w ramach funkcjonującego w Jarocinie Dziennego Domu Senior – Wigor czas spędzają bardzo aktywnie, znaleźli też chwilę na spotkanie z policjantami oraz przedstawicielem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych które reprezentowała Pani kurator zawodowa z Sądu rejonowego w Jarocinie.

Pani kurator wyjaśniła seniorom czym jest instytucja kuratora zawodowego, jakie czynności wykonują kuratorzy i z jakimi problemami mogą się do nich zwracać mieszkańcy powiatu, w tym osoby starsze.

Prelekcja przeprowadzona przez mundurowych poświęcona była problematyce bezpieczeństwa osób starszych, a w szczególności oszustw na "wnuczka”, czy też „funkcjonariusza Policji”. Aspirant sztabowy Magdalena Piaszczyńska z KWP w Poznaniu szczegółowo omówiła sposób działania sprawców, wskazała zagrożenia, uczuliła na co seniorzy winni zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą oszustów oraz wskazała, co robić w przypadku, gdyby ktoś taki próbował ich oszukać.

Policjanci przestrzegali także, przed próbami oszustw na przedstawicieli NFZ. Przypominali, że przedstawiciele tej instytucji nigdy nie udają się do mieszkań pacjentów, nie oferują też żadnych usług. Masaże, lecznicze środki czy sprzęt rehabilitacyjny jest zawsze zalecany przez lekarza, nie przez akwizytora. Policjanci radzili również, jak zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa.

Przypominali, by drzwi wejściowe do mieszkania zawsze były zamknięte na klucz, nawet gdy jesteśmy w domu. Gdy intruz się do niego dostanie, trudno się go pozbyć. Jeśli zawita do nas akwizytor czy domokrążca, nie wpuszczajmy go do środka. Nagła wizyta inkasenta i to zupełnie nam nieznanego też powinna wzbudzić naszą czujność.

Seniorzy bardzo aktywnie włączyli się do rozmowy, wykazywali spore zainteresowanie i dzielili się własnymi doświadczeniami. Nie brakowało także pytań, na które funkcjonariuszka starała się szczegółowo i wyczerpująco odpowiadać. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali Poradniki Seniora wskazujące różnego rodzaju zagrożeniach, zarówno o oszustwach jak i tych czyhających w życiu codziennym, miedzy innymi w ruchu drogowym.

 

Praca w Policji