Kalisz - Sprawca podpaleń zatrzymany - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Kalisz - Sprawca podpaleń zatrzymany

Data publikacji 11.07.2018

Nawet 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który został zatrzymany dzięki współpracy funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Opatówku oraz Służby Leśnej. 51-letni mieszkaniec gminy Brzeziny podejrzany jest o podpalenia lasów. Straty oszacowane przez nadleśnictwo sięgają kwoty 50 tys. złotych.

Do pierwszego z podpaleń doszło w 20 czerwca br. na terenie gminy Godziesze Wielkie. Wówczas nieznany sprawca dokonał podpalenia, w wyniku którego uległo spaleniu poszycie leśne w 94-letnim lesie sosnowym. Na miejscu zdarzenia kaliscy policjanci przeprowadzili oględziny oraz zabezpieczyli ślady. Od tamtego czasu trwały czynności zmierzające do ustalenia sprawcy tego przestępstwa. 

Do kolejnych dziewięciu podpaleń doszło w niedługim czasie na terenie sąsiedniej gminy Brzeziny. Sprawa „tajemniczych” podpaleń była w szczególnym zainteresowaniu mundurowych. Funkcjonariusze, zajmujący się wyjaśnianiem spraw nie tylko szczegółowo analizowali zebrany materiał dowodowy i przesłuchiwali świadków, ale równolegle prowadzili również czynności operacyjne, współpracując w tym zakresie z funkcjonariuszami Służby Leśnej. Sprawdzono wiele nowych informacji i poszlak. W rezultacie konsekwentnej i dociekliwej pracy zebrano dowody min. z monitoringu leśnego, które dały podstawę do wytypowania oraz zatrzymania podejrzanego. 

Okazało się, że sprawcą podpaleń jest 51-letni mieszkaniec gminy Brzeziny. Mężczyzna usłyszał łącznie 10 zarzutów. Przyznał się do winy. Za czyny, o które jest podejrzany, a które spowodowały straty szacowane na kwotę blisko 50 tysięcy złotych, odpowie już wkrótce przed sądem. Za tego typu przestępstwa grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności.

Anna Jaworska-Wojnicz/DPB

Praca w Policji