Piła - Kontynuacja kampanii „Seniorze bądź ostrożny” - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Piła - Kontynuacja kampanii „Seniorze bądź ostrożny”

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych Komenda Powiatowa Policja w Pile nieustannie prowadzi działania w ramach kampanii społecznej pn. „Seniorze bądź ostrożny”. W ostatnim okresie pilscy policjanci udali się do Dziennego Domu Pomocy i Klubu Seniora w Pile oraz odwiedzili seniorów z Wysokiej. Spotkania były doskonałą okazją do omówienia kwestii zachowania ostrożności w różnych sytuacjach życiowych.

Na początku roku odbyła się inauguracja kampanii pn. „Seniorze bądź ostrożny”. Przez ten czas policjanci z pilskiej komendy oraz posterunków policji odbyli kilkadziesiąt spotkań z seniorami podczas których poruszano tematykę związną z bezpieczeństwem na drodze, w miejscu zamieszkania oraz metodach jakimi posługują się oszuści działający m.in. "na wnuczka", "na policjanta". Również w okresie wakacyjnym nie zapominamy o naszych seniorach. W czerwcu i lipcu miały miejsce spotkania w Dziennym Domu Pomocy, Klubie Seniora w Pile i Wysokiej.

Funkcjonariusze posługując się przypadkami odnotowanymi na terenie naszej jednostki przybliżyli metody działania oszustów i informowali w jako sposób nie stać się ofiarą przestępstwa. Każdy z uczestników spotkań otrzymał przygotowane ulotki informacyjne. Podczas rozmów wielokrotnie podkreślano, aby nie wpuszczać obcych do domów i nie dawać wiary przypadkowym rozmówcom. Zawsze w takich przypadkach należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Spotkania z seniorami są jednym z głównych priorytetów pracy profilaktycznej. Stale rosnąca świadomość społeczeństwa na temat zagrożenia pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Warto podzielić się ze swoimi nabliższymi takimi informacjami, aby wiedzieli w jaki sposób nie dać się oszukać.

 

Główne przesłania dla seniorów:

- zawsze trzeba być ostrożnym, czujnym i przewidującym,

- Policja nigdy nie przyjmuje pieniędzy od obywateli, nie angażuje osób w działania policyjne oraz nie prsoi o przekazywanie pieniędzy lub kosztowności obcym osobom,

- jeżeli ktoś telefonicznie prosi o pieniądze i mamy jakiekolwiek wątpliwości z kim rozmawiamy musimy skontaktować się z najbliższymi oraz powiadomić policję dzowniąc na nr 997 lub 112,

- gdy obce osoby wchodzą do naszego mieszkania trzeba być wyjątkowo ostrożnym.


 

Jędrzej Panglisz/PG

Praca w Policji