Jarocin - Bezpieczne wakacje z Policją - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Jarocin - Bezpieczne wakacje z Policją

Data publikacji 26.07.2018

Bezpieczeństwo letniego wypoczynku to teraz priorytet policjantów w całym kraju. Jarocińscy funkcjonariusze całe wakacje angażują się w działania profilaktyczne, które mają na celu edukować dzieci i młodzież w tym temacie. Ostatnio spotkali się z uczestnikami letnich półkolonii.

W ramach działań „Bezpieczne wakacje” policjanci z Jarocina od początku lipca prowadzą akcję informacyjną na temat bezpieczeństwa podczas wakacji i nad wodą, skierowaną głównie do dzieci i młodzieży. Jarocińscy policjanci niemal codziennie spotykają się z najmłodszymi mieszkańcami powiatu. W tym tygodniu mundurowych odwiedzili uczestnicy półkolonii letnich zorganizowanych przez Wspólny Dom „Trucht”.
 
W trosce o bezpieczeństwo dzieci podczas wypoczynku, policjantka tłumaczyła, jak należy zachowywać się nad wodą, w jaki sposób bronić się przed agresywnym psem prezentując postawę „na żółwia” oraz przypomniała najważniejsze zasady bycia uczestnikiem ruchu drogowego. Zorganizowane przedsięwzięcie ma na celu uświadomienie młodym ludziom wakacyjnych zagrożeń oraz kształtowanie w nich postaw pozwalających tych niebezpieczeństw unikać. 
Wakacje to czas, kiedy dzieci i młodzież są szczególnie narażone na zagrożenia związane z bezpieczeństwem, a działania jarocińskich policjantów pod hasłem „Bezpieczne Wakacje” pozwalają uświadomić to również najmłodszym. 
 
Jak pokazują policyjne statystyki, wakacje obfitują w wypadki, które mają miejsce nad wodą. Niestety dużo z tych zdarzeń jest śmiertelna. Giną ludzie w różnym wieku i w różnych miejscach. Powody są różne – korzystanie z kąpieli w miejscach do tego nieprzeznaczonych, nieznanych oraz nieodpowiedzialne zachowanie kąpiących się. Najważniejszym punktem spotkania było więc przekazanie dzieciom informacji o tym co to jest „czarny punkt” nad wodą, w jakich warunkach można bezpiecznie korzystać ze zbiorników wodnych, co należy zrobić zanim wejdzie się do wody oraz jak należy zachować się w przypadku zagubienia się na plaży. Zasad bezpiecznego korzystania z kąpielisk jest wiele i policjanci będą o nich przypominać przez cały czas trwania wakacji. 
 
Mundurowi wiedząc, jak bogata potrafi być dziecięca wyobraźnia i jak rzadko dzieci zdają sobie sprawę z konsekwencji własnych zachowań, postanowili nie tylko przestrzegać, ale przede wszystkim edukować dzieci pod kątem przewidywania tego, co może być później. 
 
Spotkania z uczestnikami półkolonii i obozów wypoczynkowych prowadzone są na zasadzie rozmowy i zabawy. Policjanci zachęcają dzieci do współpracy  i zastanowienia się, czym może zakończyć się np. nieostrożna zabawa nad wodą czy zbyt długie przebywanie na słońcu. 
 
Wciągnięte w rozmowę dzieci bardzo chętnie podają przykłady nieodpowiedzialnej kąpieli. Szukają odpowiedzi na to, czym może zakończyć się wejście bardzo rozgrzanej osoby do zimnej wody czy pływanie na materacu bez nadzoru osoby dorosłej. 
 
Spotkania z dziećmi, które dzięki tej formie nauki, przebiegają w bardzo wesołej i miłej atmosferze kończą się zawsze pokazem sprzętu wykorzystywanego przez policjantów w ich codziennej służbie.
 
Agnieszka Zaworska/DPB
  • Bezpieczne wakacje z Policją
    Bezpieczne wakacje z Policją #1
  • Bezpieczne wakacje z Policją
    Bezpieczne wakacje z Policją #2
  • Bezpieczne wakacje z Policją
    Bezpieczne wakacje z Policją #3
Praca w Policji