Aktualności

Jarocin - Policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Data publikacji 23.08.2018

Dzięki współpracy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie i Starostwa Powiatowego w Jarocinie, policjanci systematycznie wyposażają mieszkańców powiatu jarocińskiego w elementy odblaskowe. Wyposażenie, które ma zwiększyć widoczność pieszych i rowerzystów, a co za tym idzie, zapewnić ich bezpieczeństwo.

Piesi i rowerzyści stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Brak oświetlenia przy drogach, brak poboczy do poruszania się pieszych i rowerzystów po drodze, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z przejść dla pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Brak elementów odblaskowych po zmroku, z całą pewnością zwiększa ryzyko stania się ofiarą zdarzenia drogowego, ponieważ piesi i rowerzyści są wówczas niemal niewidoczni dla jadących samochodami. Niestety przy zderzeniu z pojazdem niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zawsze będą na przegranej pozycji, ponieważ nie chronią ich żadne wzmocnione elementy takie jak zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. 

Jarocińscy policjanci postanowili zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych i wyposażyć ich w kamizelki odblaskowe. Podczas kilkugodzinnej akcji na drogach powiatu mundurowi wręczali kamizelki zarówno pieszym jak i tym, dla których środkiem lokomocji jest rower. Te działania były także doskonałą do edukacji niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze tłumaczyli, w jaki sposób należy poruszać się po drogach, kiedy rowerzyści mogą korzystać z chodników i jak ważna jest kultura ruchu dla naszego bezpieczeństwa. 

Policjanci przypominają:
Najczęstszą przyczyna zdarzeń drogowych z udziałem pieszych jest pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie na przejście dla pieszych zza stojących pojazdów i w czasie gdy są one jeszcze w ruchu, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych, nieoświetlonych. 

Rowerzysta musi pamiętać, że po chodniku może poruszać się tylko w wyjątkowych sytuacjach: przy ograniczonej widoczności, silnym wietrze, intensywnych opadach deszczu lub gdy jadący rowerem przewozi na bagażniku dziecko bądź jest opiekunem dziecka do lat 10 jadącego rowerem samodzielnie. Pamiętać jednak należy, że i w tym przypadku to pieszy ma pierwszeństwo chodniku.

Aby tego typu przypadków było jak najmniej policjanci wciąż będą prowadzić działania prewencyjne i profilaktyczne, ale najważniejszym jest by sami uczestnicy ruchu drogowego mieli świadomość, że to oni sami mają największy wpływ na to co dzieje się na drodze, że swoim zachowaniem mogą doprowadzić do tragedii. 

Agnieszka Zaworska/DPB

  • Policjanci rozdają kamizelki odblaskowe
  • Policjanci rozdają kamizelki odblaskowe
  • Policjanci rozdają kamizelki odblaskowe
Praca w Policji