Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Konferencja Senioralna w Sądzie Okręgowym

Data publikacji 16.09.2019

„Społeczne dylematy współczesnego seniora” to temat konferencji zorganizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. O oczekiwaniach, dylematach i problemach osób starszych rozmawiali eksperci z Wielkopolski.

Ubiegły tydzień w Sądzie Okręgowym w Poznaniu upłynął pod znakiem konferencji skierowanej do instytucji, które zajmują się szeroko rozumianymi usługami skierowanymi do osób starszych.  Problematyka społecznych dylematów współczesnych seniorów opierała się na merytorycznych i opartych wieloletnią praktyką poradach profesjonalistów z dziedziny opieki i usług dla osób starszych.

Proces starzenia się społeczeństwa jest zjawiskiem uniwersalnym – ludzie starzeli się i starzeją zawsze i wszędzie. Jednak w ostatnich kilkudziesięciu latach intensywność tego zjawiska, znacznie wzrosła, co przy jednoczesnym spadku przyrostu naturalnego sprawia, że odsetek seniorów stale wzrasta. Jest to skutek wydłużania się trwania ludzkiego życia, postępu cywilizacyjnego i poprawy jakości życia.

Istotną konsekwencją demograficznego starzenia się społeczeństwa jest coraz częstsze samotne zamieszkiwanie osób starszych – tzw. singularyzacja starości. Geriatryzacja codzienności, związana z coraz powszechniejszym udziałem osób starszych we wszystkich obszarach aktywności społecznej ma niestety również konotację negatywną. Przekłada się ona nie tylko na niewłaściwe postrzeganie osób starszych przez pozostałe grupy społeczne, ale także na gorsze funkcjonowanie samych seniorów. Z nieprawdziwym lecz rozpowszechnionym wizerunkiem seniora jako osoby schorowanej, niedołężnej, niesamodzielnej i o życzeniowym nastawieniu, a więc generalnie biorcy usług i osoby potrzebującej wsparcia, zmierzyli się wszyscy prelegenci konferencji, w profesjonalny sposób konstruktywnie negując powyższe mity.  

Tematyka konferencji była kierowana przede wszystkim do osób pracujących w instytucjach, które zajmują się wszelkiego rodzaju usługami dla osób starszych. Jej istotą było pokazanie osoby starszej jako beneficjenta tych usług, ale takiego beneficjenta, który ma jasno określone oczekiwania i bardzo często szereg problemów, z którymi niejednokrotnie boryka się sam lub nie potrafi przyjąć pomocy.

Problematyka oscylowała wokół praw pacjenta – seniora do wybranych usług medycznych, problemu alkoholowego w domach pomocy społecznej i jego wpływu na funkcjonowanie placówki, oszustw finansowych ukazanych z perspektywy pracowników banku PKO BP  oraz niszowego nadal problemu przemocy ekonomicznej wobec osób starszych. Specjaliści wypowiadali się również na temat obowiązku alimentacyjnego wobec seniorów oraz rozszerzyli problematykę spadków.  

Konferencja cieszyła się zainteresowaniem podmiotów bezpośrednio zaangażowanych w szeroko rozumianą opiekę nad osobami starszymi jaki i samych seniorów.

Magdalena Piaszczyńska-Szuba/DPB

  • Plakat konferencji senioralnej wisi na słupie, a za nim stoi baner KWP w Poznaniu
  • Pełna sala ludzi siedzących w krzesełkach - na przedzie siedzi I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu
  • I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu stoi przy mównicy i przemawia, a ludzie siedzący na sali go słuchają
  • Policjantki w mundurach siedzą i słuchają prelekcji.
  • Prelegentka stoi na mównicy i przemawia.
  • Starsza pani siedzi i robi notatki z prelekcji.
Powrót na górę strony