Ostrów Wlkp. - Piraci drogowi na celowniku grupy SPEED - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Ostrów Wlkp. - Piraci drogowi na celowniku grupy SPEED

Data publikacji 08.11.2019

Dla policjantów z grupy SPEED bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem. Funkcjonariusze stanowczo reagują na wszelkie przejawy agresji drogowej w tym rażącego przekraczania prędkości. W ciągu dwóch dni policjanci zatrzymali 5 kierujących, którzy pędzili ponad 100km/h w terenie zabudowanym. Efekty pracy funkcjonariuszy wskazują, że na naszych drogach jest wciąż zbyt dużo brawury i agresywnych zachowań.

Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń.  Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach. Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Pamiętajmy, wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.

Szczególne zadania w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drodze mają policjanci z zespołów pn. SPEED.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ostrowskiej komendy, działając w tej grupie na terenie naszego miasta i powiatu w ciągu dwóch dni zatrzymali 5 kierujących, którzy rażąco przekroczyli dozwoloną prędkość.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 38-letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego. Mężczyzna pędził 134 km/h na obowiązującej „pięćdziesiątce”. Tego samego dnia tj. 4 listopada, ponad 120km/h miał na liczniku podróżujący toyotą 35-letni mieszkaniec powiatu tureckiego. Zatrzymany też został 31-letni mieszkaniec gminy Raszków. 31-latek, kierujący osobową skodą jechał 115km/h.

5 listopada, grupa SPEED zatrzymała 18-latka z gminy Sośnie. Nastolatek jadący mercedesem przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 55km/h. Natomiast 31-latek z powiatu krotoszyńskiego, kierując osobową mazdą jechał 111km/h.

Za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym kierowcy stracili prawo jazdy, oprócz tego ukarani zostali wysokimi mandatami, a na ich konta dopisano po 10 puntów karnych.

Dbajmy o bezpieczeństwo własne, ale również innych użytkowników dróg. Poruszajmy się przepisowo, przestrzegajmy ograniczeń prędkości, żeby każdy, kto wyruszył w drogę dotarł bezpiecznie do celu.

 

 

Małgorzata Michaś/PG