Aktualności

KWP - Komendant wręczył upominki i podziękowania za spektakl "Służba nie drużba"

Data publikacji 27.11.2019

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster złożył podziękowania na ręce Pani Dyrektor dr Małgorzaty Nawojczyk i Pana Tomasza Błaszaka razem z zespołem teatralnym „sKENe” – laureatów eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Festiwalu Form Teatralnych, Literackich, Filmowych i Malarskich „100 lat Policji” – za zwycięstwo w kategorii scenicznej ze spektaklem „Służba nie drużba”. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Podczas spotkania z Panią Dyrektor dr Małgorzatą Nawojczyk i uczniami klas mundurowych, a zwłaszcza członkami zespołu teatralnego „sKENe” i ich opiekunem Panem Tomaszem Błaszakiem, Komendant Kuster podkreślił owocną współpracę między  Zespołem Szkół Mechanicznych w Poznaniu i Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu. Owocem tej współpracy był spektakl „Służba nie drużba”, który w pierwszej kolejności zwyciężył w eliminacjach wojewódzkich, a kolejnym etapem był sukces w Warszawie i I miejsce w kategorii scenicznej. Komendant dziękując za zaangażowanie uczniów i kadry nauczycielskiej dodał, że być może w przyszłości, to właśnie wśród absolwentów tej szkoły, znajdą się przyszli policjanci i policjantki.

Uroczystość jest pokłosiem wydarzenia, które odbyło się w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbyła się 5 czerwca br. uroczysta Gala Finałowa Ogólnopolskiego Festiwalu Form Teatralnych, Literackich, Filmowych i Malarskich „100 lat Policji”, pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gala była zwieńczeniem dwudniowego Finału Festiwalu. Zorganizowało ją Biuro Komunikacji Społecznej KGP przy wsparciu Biura Historii i Tradycji Policji KGP. Partnerem Finału Festiwalu było Biuro Programu Wieloletniego „Niepodległa”, a patronat medialny nad wydarzeniem objął miesięcznik komendanta głównego Policji „Policja 997”.

W maju br. zakończyły się ostanie eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Festiwalu Form Teatralnych, Literackich, Filmowych i Malarskich „100 lat Policji”. Celem konkursu było upowszechnienie i popularyzacja wiedzy o zadaniach, misji i etosie polskiej policji, kształtowanie pozytywnych postaw, a przede wszystkim integracja Policji ze społeczeństwem w ramach wydarzeń o charakterze artystycznym.

FINAŁ FESTIWALU

Finał, który odbywał się 4 i 5 czerwca br., zgromadził finalistów konkursów poszczególnych kategorii, którzy zostali wyłonieni wcześniej w eliminacjach wojewódzkich konkursu.

Pierwszego dnia Finału odbyła się prezentacja grup teatralnych, które zwyciężyły w kategorii scenicznej eliminacji wojewódzkich. Niespodzianką dla biorących udział w konkursie oraz zaproszonych widzów były warsztaty teatralne, które poprowadzili znani i lubiani aktorzy teatralni i filmowi: Waldemar Obłoza i Lucyna Malec oraz Dorota Jawor-Przybyszewska, choreograf i aktor. Warsztaty zakończyły pierwszy dzień zmagań.

Drugiego dnia od rana trwał przegląd prac z pozostałych trzech kategorii Festiwalu tj. audiowizualnej, literackiej i plastycznej. Jury w składzie: Pani Anna Bińkowska, insp. Sławomir Cisowski, dr Dorota Jawor-Przybyszewska, Pani Lucyna Malec, Pan Waldemar Obłoza, Pan Andrzej Renes, Pan Piotr Wieczorek, mł. insp. Tomasz Wewiór — specjaliści każdej z kategorii konkursowych, przedstawiciele zaprzyjaźnionych z formacją instytucji, znamienite osobistości świata kultury i sztuki, funkcjonariusze Policji — miało twardy orzech do zgryzienia.

Różnorodność prac i talent autorów nie ułatwiały Jury podjęcia decyzji. Ku uciesze wszystkich udało się wybrać najlepszych z najlepszych.

GALA FINAŁOWA

Podsumowanie ogólnopolskiego przedsięwzięcia zorganizowanego w ramach tak ważnej dla naszej formacji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej wymagało wyjątkowej oprawy. 5 czerwca o godzinie 13:30 rozpoczęła się uroczysta Gala Finałowa Ogólnopolskiego Festiwalu Form Teatralnych, Literackich, Filmowych i Malarskich „100 lat Policji”.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, BSWP i CBŚP, dyrektorzy biur Komendy Głównej Policji i ich zastępcy, zastępcy komendantów wojewódzkich Policji, dowódcy i ich zastępcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, dyrektorzy oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, kadra naukowa, członkowie stowarzyszeń kombatanckich oraz Rodzin Policyjnych, dyrektorzy i przedstawiciele placówek oświatowych, pedagodzy, naczelnicy, policjanci i pracownicy Policji z całego kraju, słuchacze z CSP w Legionowie, uczniowie klas mundurowych i przede wszystkim uczestnicy konkursu z rodzinami i opiekunami. Kierownictwo Polskiej Policji reprezentował mł. insp. Tomasz Szymański, Zastępca Komendanta Głównego Policji.

Choć gen. insp. dr Jarosław Szymczyk nie mógł być obecny, to dzień wcześniej nagrał krótkie wystąpienie do uczestników, z życzeniami powodzenia, które odtworzono na dużym ekranie.

Uroczystość poprowadził asp. sztab. Waldemar Kozera z KWP w Łodzi, który przywitał gości i pokreślił wyjątkowość przedsięwzięcia dzięki zgromadzeniu w jednym miejscu ludzi z wyjątkowymi talentami, których mimo różnorodności obszarów artystycznych, różnych hobby, upodobań, wieku, płci, łączy jedna wspólna pasja – miłość do sztuki i Policja.

Gala obfitowała w wyjątkowe i piękne występy artystyczne utalentowanych funkcjonariuszy i pracowników Policji oraz młodzieży związanej z Policją. Podczas blisko dwugodzinnej uroczystości wystąpili:

sierż. szt. Krzysztof Chuć z KMP w Człuchowie w utworze „Nie oczekuję już”,

muzycy z Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z melodią „Polskie Drogi”,

Agnieszka Szafrańska, emerytowana policjantka, wspierana przez chórek z Sylwią Krzywdą – twórczynią Chóru KSP na czele, przy akompaniamencie orkiestry policyjnej w utworze „Ta nasza młodość”,

mł. insp. Tomasz Wiewiór, kierownik Zakładu Służby Prewencyjnej z CSP w Legionowie, w utworze „Miejcie nadzieję”,

st. sierż. Damian Jakimiak, sierż. Kamil Deres, sierż. Marcin Pechman i sierż. Rafał Duriasz z Kompanii Reprezentacyjnej Policji w pokazie musztry paradnej,

st. asp. Piotr Chwastowski z KMP w Opolu w utworze „Razem bezpieczniej”,

Sylwia Szymkowiak, uczennica klasy mundurowej z Poznania, w utworze „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”,

mł. asp. Krzysztof Ciborski z KPP w Rypinie w utworze „My way”,

grupa profilaktyczna „Na granicy” działająca przy KPP w Sieradzu w spektaklu pt. „Póki my żyjemy”, wyreżyserowanym przez Panią Annę Kłaniecką.t

Występy przeplatane były rozmowami z insp. dr hab. Iwoną Klonowską, Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP, która opowiedziała m.in. o Amatorskiej Scenie Policyjnej „Na Posterunku”, od której wszystko się zaczęło, i idei Ogólnopolskiego Festiwalu Form Teatralnych, Literackich, Filmowych i Malarskich „100 lat Policji”. Głos zabrał również nadkom. Krzysztof Musielak, Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP, który wsparł projekt w obszarze konsultacji historycznych. W rozmowie z prowadzącym mówił o historii integracji policji ze społeczeństwem poprzez działalność artystyczną.

Zaprezentowano też nadesłany na konkurs filmik „Policja oczami dzieci”, autorstwa Pani Beaty Borowicz z KWP we Wrocławiu, przedstawiający wyjątkowe życzenia dla Polskiej Policji.

ZWYCIĘZCY

W kategorii scenicznej zwyciężyli:

Tomasz Błaszak z zespołem teatralnym „sKENe” w składzie: Zuzanna Wrzeszcz, Agnieszka Pietrzak, Michalina Sikora i Natalia Rucińska za spektakl „Służba nie drużba” – laureat eliminacji wojewódzkich KWP w Poznaniu

W kategorii literackiej zwyciężył:

asp. sztab. Jarosław Juchniewicz za wiersz „Niebieska glina (dla Kaszy)" – laureat eliminacji wojewódzkich KWP w Gdańsku

W kategorii audiowizualnej zwyciężyli:

Emilia Mak z KWP z grupą filmową „Orły z Kamienia Wielkiego” za film „Kim zostanę w przyszłości” – laureatka eliminacji wojewódzkich KWP w Gorzowie Wlkp.

W kategorii plastycznej zwyciężyli:

Ewelina i Damian Jochym za książeczkę sensoryczną „Sto lat Policji oczami dziecka” – laureaci eliminacji wojewódzkich KWP w Łodzi

 

Zwycięzcom nagrody wręczyli mł. insp. Tomasz Szymański – Zastępca Komendanta Głównego Policji, insp. dr hab. Iwona Klonowska – Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP i nadkom. Krzysztof Musielak – Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP.

Wszyscy obecni podczas Gali uczestnicy Finału dostali od organizatorów drobne upominki.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za obecność podczas tego wyjątkowego wydarzenia.

KGP/MŚ