KWP - Pracuj bezpiecznie za granicą - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

KWP - Pracuj bezpiecznie za granicą

Data publikacji 17.08.2020

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku. Wielu z nas w poszukiwaniu lepszego bytu decyduje się na pracę za granicą. Znajdujesz świetną ofertę pracy, pakujesz plecak i udajesz się w drogę. O czym musisz pamiętać?

Wyjazd to nie tylko szansa aby dorobić, ale również ryzyko. Dlatego wyjeżdżając zachowaj ostrożność i się przygotuj. W pierwszej kolejności sprawdź agencję pracy lub pośrednika na www.kraz.praca.gov.pl. Agencja powinna dostarczyć Ci szczegółowe informacje na temat pracy jaką będziesz wykonywać i poinformować Cię o Twoich prawach i obowiązkach jako pracownika w danym kraju (m.in warunki pracy, wysokość stawek płacy i inne ustalenia muszą być jasno zapisane w umowie).

PAMIETAJ! Agencja nie może wymagać opłaty za pośrednictwo w znalezieniu pracy. zgodnie z polskim prawem opłata może być pobierana tylko od pracodawcy. Wszelkie informacje dotyczące mieszkania i warunków pracy znajdziesz na www.eures.praca.gov.pl. Musisz wiedzieć, że reprezentujący Cię pośrednik pracy powinien spisać z Tobą umowę, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden dla Ciebie, drugi dla pośrednika. Podpisz umowę dopiero po dokładnym jej przeczytaniu, najlepiej jakby była w zrozumiałym dla Ciebie języku. Nie podpisuj umowy, której nie rozumiesz, zwłaszcza w obcym języku zawsze pytaj, jak coś jest dla Ciebie niezrozumiałe. Umowa powinna zawierać nazwę i adres przyszłego pracodawcy, jego podstawowe dane, rodzaj działalności oraz informacje kontaktowe oraz określony okres Twojego zatrudnienia jak i wynagrodzenia. Ponadto powinna uwzględniać zapisy dotyczące wszelkich opłat, potrąceń np: za zakwaterowanie, transport do miejsca pracy itp.

Europejskie Służby zatrudnienia EURES oferują sprawdzone oferty pracy i warto się z nimi skontaktować. Usługi konsultantów EURES są darmowe. Nie musisz za nic płacić.

Gdy jesteś zdecydowany na podróż, nie zapomnij, aby zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości - paszport lub dowód osobisty w zależności do którego Państwa się wybierasz. Dokładadnie sprawdź, czy kraj do którego podróżujesz wymaga dodatkowych dokumentów wyjazdowych.

Przydadzą się również pieniądze w gotówce i walucie kraju docelowego, lub na karcie kredytowej, w kwocie wystarczającej przynajmniej na podróż powrotną i inne nieprzewidziane wydatki.

Zabierz ze sobą telefon – z włączonym roamingiem i wystarczającymi środkami na koncie. Możesz także w kraju docelowym kupić miejscową kartę i korzystać z tańszych połączeń. Pamiętaj o europejskim numerze alarmowym: 112. W razie problemów, wypadku lub innych nieprzyjemnych zdarzeń połączysz się z policją lub centrum kryzysowym. Nie zapomnij również zabierać ze sobą numerów telefonów do: polskiego konsulatu, organizacji pomagającej cudzoziemcom/emigrantom oraz numer do osoby bliskiej w Polsce.

Warto ubezpieczyć się lub posiadać tzw. kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego). Jeśli jedziesz w nieznane warto ustalić z bliskimi hasło - słowo lub zdanie - które ma na celu zaalarmowanie, że znajdujesz się w niebezpieczeństwie lub potrzebujesz pomocy, nawet w przypadku gdy ktoś przysłuchuje się Twoim połączeniom albo czyta SMS-y.

W każdym przypadku wyjazdu za granicę, do pracy, na studia czy na wakacje, zostaw bliskiej osobie dokładny adres pobytu, kopię Twojego paszportu lub dowodu osobistego, aktualne zdjęcie i kontakty do osób z którymi podróżujesz. Jeśli wyjeżdzasz do pracy zostaw jak najwięcej informacji na temat Twojego przyszłego pracodawcy i zakwaterowania oraz dołącz kopię umowy.

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych możesz sprawdzić informacje o aktualnych wydarzeniach mogących wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo podróży. Tam również możesz zarejestrować się w systemie szybkiego reagowania ODYSEUSZ, dzięki któremu w razie zaistniałego za granicą niebezpieczeństwa MSZ będzie się z Tobą kontaktowało.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej skorzystaj z mobilnej aplikacji SAFE służącej profilkatyce w zapobieganiu handlu ludźmi, stworzonej z myślą o osobach młodych, podróżujących, jednak mogą z niej korzystać również osoby starsze. W aplikacji oprócz prawdziwych historii znajdują się pożyteczne informacje na temat bezpiecznego podróżowania i pracy za granicą a także obszerna lista kontaktów przydatnych w razie problemów.

Aplikacja została przygotowana w ramach projektu SAFE (Smart, Aware, Free, Enjoy) kampanii informacyjnej na rzecz profilaktyki zapobiegania handlu ludźmi. Rekomendowana m.in przez fundację LaStrada.

Katarzyna Owsian-Słomińska/IL

Treści zawarte w artykule zaczerpnięto z apliakcja Safe.