Aktualności

Akcja ZNICZ 2013 - porady

znicz-2013„BARDZO LICZYMY NA TO, ŻE TE DNI PAMIĘCI I ZADUMY, BĘDĄ JEDNOCZEŚNIE DNIAMI BEZPIECZNEGO PORUSZANIA SIĘ PO DROGACH, A NIE DNIAMI KOLEJNYCH DROGOWYCH TRAGEDII”

Policjanci służby ruchu drogowego
woj. wielkopolskiego


DZIAŁANIA „ZNICZ 2013" !

Działania pod kryptonimem „ZNICZ", polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa podczas obchodów Święta Zmarłych, na stałe wpisały się w kalendarz poczynań Policji, jak również w krajobraz polskich dróg. Tradycyjnie już w tym okresie będziemy mieli do czynienia ze wzmożonym ruchem na drogach, a co za tym idzie utrudnieniami w płynnej jeździe, szczególnie w rejonach cmentarzy. Dodatkowo, niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, będzie mieć jesienna, czasem bardzo zmienna aura.
To wszystko przyczynia się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

JAK BYŁO W 2012 ROKU ?


BYŁO „WZGLĘDNIE” BEZPIECZNIE.

         „Choć nie dopisała aura, dopisali wielkopolscy kierowcy.”

Tak w skrócie można podsumować pierwsze dwa dni działań „Znicz - 2012” przeprowadzone na terenie naszego województwa.

Bez większych przeszkód odbywał się ruch wokół największych nekropolii woj. wielkopolskiego. Kierujący, którzy wybrali się na cmentarze samochodami ze zrozumieniem przyjmowali konieczność poruszania się w bardzo wolnym tempie, szczególnie w pobliżu poznańskiego cmentarza na Junikowie. Stosowali się również, bez zastrzeżeń, do poleceń policjantów kierujących ruchem na newralgicznych skrzyżowaniach. Niestety, pomimo wielu apeli, zdecydowana większość odwiedzających groby najbliższych wybrała, jako środek komunikacji, własny samochód, choć tramwaje i autobusy, nawet w godzinach szczytu, nie były zatłoczone. Taki stan rzeczy spotęgował zatłoczenie ulic w pobliżu nekropolii.

WYPADKI

         Niestety, nie obyło się również bez wypadków drogowych i to tych najtragiczniejszych w skutkach, choć było ich zdecydowanie mniej niż w latach ubiegłych:

31.10.2012 r. (środa)

W 9 wypadkach drogowych, rannych zostało 16 osób,

01.11.2012 r. (czwartek)

W 7 wypadkach drogowych, zginęły 2 osoby, rannych zostało 8 osób,

02.11.2012 r. (piątek)

W 7 wypadkach drogowych, rannych zostało 7 osób,

03.11.2012 r. (sobota)

W 4 wypadkach drogowych, rannych zostały 4 osoby,

04.11.2012 r. (niedziela)

W 3 wypadkach drogowych, zginęła 1 osoba, rannych zostało 9 osób,

 

NIETRZEŹWI

         Podczas dwóch dni działań „Znicz” wielkopolscy policjanci zatrzymali
73 nietrzeźwych kierujących; osób, których jazda mogła zakończyć się tragicznie, mogła również zakończyć czyjeś życie.


CZY BĘDZIE BEZPIECZNIE ? – TO ZALEŻY OD NAS WSZYSTKICH.
Policyjne działania „ZNICZ 2013" już się rozpoczęły. Policjanci pełnią służbę w rejonie największych nekropolii naszego województwa, a największe nasilenie ruchu spodziewanie jest w dniach od 31.10 do 03.11.2013 r.
Głównym zadaniem policjantów pełniących służbę w rejonach cmentarzy jest zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu drogowego szczególnie w pobliżu cmentarzy i na drogach dojazdowych, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych jego uczestników, kontrola właściwego używania świateł zewnętrznych pojazdu oraz udzielanie informacji zainteresowanym o czasowych zmianach komunikacyjnych w organizacji ruchu. Apelujemy o bezwzględne podporządkowanie się poleceniom policjantów kierujących ruchem, o dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych, parkowanie w miejscach wyznaczonych oraz o używanie elementów odblaskowych przez pieszych – co znacznie poprawia poziom ich bezpieczeństwa.



ZAKAZ RUCHU CIĘŻARÓWEK !
W dniach 31.10 i 01.11.2013 r. obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, i tak:
31 października 2013r. w godz. 18.00-22.00
01 listopada 2013 r. w godz. 08.00-22.00

POLICJANCI KIERUJĄ RUCHEM !
Kierujący pojazdami, a także piesi powinni pamiętać, że tradycyjnie też nastąpią zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarzy. W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe oraz stosować się do wszystkich poleceń policjantów, którzy w tych dniach w najbardziej newralgicznych punktach podejmą ręczne kierowanie ruchem.
Przypominamy postawy policjanta i światła, którym te postawy odpowiadają:
-

-
Gdy policjant stoi PRZODEM LUB TYŁEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła czerwonego – ZAKAZ WJAZDU NA SKRZYŻOWANIE,

-- Gdy policjant stoi BOKIEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła zielonego – MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE,

-- Gdy policjant stoi przodem, tyłem lub bokiem do naszego kierunku jazdy
z PODNIESIONĄ RĘKĄ – to taką postawę można przyrównać do światła żółtego – NIE MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE, A POJAZDY KTÓRE WJECHAŁY MUSZĄ SKRZYŻOWANIE OPUŚCIĆ.



-- Podobnie zachować muszą się piesi: postawa policjanta BOKIEM – IDŹ, PRZODEM LUB TYŁEM – STÓJ

Powrót na górę strony