Śrem - Czuwamy nad bezpieczeństwem dzieci - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Śrem - Czuwamy nad bezpieczeństwem dzieci

Data publikacji 30.08.2018

Dla uczniów to już ostatnie dni wakacyjnego wypoczynku. W najbliższy poniedziałek wracają do szkoły, a pierwszaki z podstawówek rozpoczynają swoją szkolną edukację. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie tradycyjnie prowadzą już działania „Bezpieczna droga do szkoły”.

W związku z zakończeniem wakacji oraz rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2018/2019 policjanci z całego województwa prowadzą wzmożone działania prewencyjno – porządkowe.
W ramach tych działań funkcjonariusze z powiatu śremskiego  kontrolują oznakowania w rejonach szkół i przedszkoli. Mundurowi sprawdzają oznakowanie pionowe i poziome przejść dla pieszych, prawidłowość działania sygnalizacji świetlnych oraz miejsca postoju autobusów szkolnych. O ujawnionych nieprawidłowościach powiadamiają zarządcę dróg oraz przedstawicieli samorządów gminnych. Wzorem lat ubiegłych, w ramach profilaktyki ruchu drogowego, policjanci przygotowują się też do spotkań z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi używać elementów odblaskowych w sposób widocznych dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Przepis z 2014 r. nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto też przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Tak więc po raz kolejny polecamy odblaski!


Ewa Kasińska/DPB

 

  • Policjanci sprawdzają oznakowanie przy szkołach
  • Policjanci sprawdzają oznakowanie przy szkołach
  • Policjanci sprawdzają oznakowanie przy szkołach
Praca w Policji