Aktualności

KWP - Policjanci Komisariatu Wodnego w Poznaniu przypominają i ostrzegają

Data publikacji 21.01.2019

Trwające ferie zimowe to czas na zabawę w śniegu i na lodowiskach, a zarazem pora występowania zagrożeń charakterystycznych tylko dla tej pory roku. Zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na zamarzniętych akwenach, stanowi wyzwanie dla służb policyjnych i ratowniczych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, rozmowa z dziećmi i młodzieżą, zabezpieczanie miejsc szczególnie niebezpiecznych i kontrola nabrzeży akwenów.

Policjanci z Komisariatu Wodnego jak co roku prowadzą szereg akcji profilaktycznych, gdzie przypominają zasady zachowania się zimową porą na terenach wypoczynkowych, nabrzeżach akwenów oraz lodowiskach. Wykorzystywana jest mapa zagrożeń mająca pomóc w lokalizacji miejsc niebezpiecznych oraz uniknąć lub ograniczyć do minimum ryzyko wypadku i podejmowania akcji ratowniczych.

Jedno z takich spotkań z dziećmi odbyło się w Koziegłowach na basenie należącym do Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej "AKWEN" w Czerwonaku. W trakcie zabawy w wodzie policjanci uczulali oraz przypominali o bezpieczeństwie podczas zabawy na lodzie i śniegu. W trakcie pływania dzieci miały możliwość zobaczenia na własne oczy symulacji działań ratunkowych przy użyciu posiadanego sprzętu oraz samodzielnie spróbować udzielić pomocy wykorzystując ćwiczenia z fantomem. Dopełnieniem zabawy była  wizyta przesympatycznego idola dzieci… służbowego psa labradora czyli Mańka.

Przypominamy, że:

- najbezpieczniejszym miejscem dla sportów zimowych są sztuczne lodowiska, gdzie funkcjonuje zabezpieczenie i opieka oraz mamy pewność co do struktury nawierzchni,
- należy pamiętać, iż lód jest zawsze niebezpieczny
- dzieci na lodzie zawsze powinny być pod opieką dorosłych,
- jeżeli mimo wszystko chcemy wykorzystać zamarznięte zbiorniki wodne należy unikać zbiorników wodnych, gdzie są przeręble, ponieważ pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo niebezpieczna - pod warstwą śniegu nie widać przerębli,
- jeśli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie należy natychmiast wrócić na brzeg,
- wędkarze powinni pamiętać, że mimo praktyki połowów w trudnych warunkach, rutyna może ich zgubić, dlatego powinni zastosować się do kilku zasad, które mogą uratować im życie: poinformujmy osoby bliskie o miejscu naszego poławiania;  zabierzmy pazury asekuracyjne, które ułatwią nam wydostanie się na zewnątrz.

Akweny naturalne zamarzają niejednolicie, występują cieki wody ciepłej, stwarzające zagrożenie cienkiego i łamliwego lodu natomiast rzeki, które cały czas płyną i są niebezpieczne, gdyż rzadko zamarzają w pełni.

Każdorazowo widząc zagrożenie na zamarzniętych akwenach, gdzie istnieje ryzyko załamania lodu powiadomić należy służby ratownicze korzystając z bezpłatnych numerów alarmowych 112 lub 997.

Niech zimowa pora roku będzie czasem bezpiecznym i przyjemnym pamiętając, iż wchodząc na lód na zamarzniętych naturalnych akwenach, podejmujemy zawsze to ryzyko, że możemy z niego nie wrócić!