Kalisz – Zabezpieczony nielegalny tytoń - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Kalisz – Zabezpieczony nielegalny tytoń

Data publikacji 15.03.2019

Kaliscy policjanci zabezpieczyli 6 kilogramów tytoniu oraz blisko 6,5 tysiąca sztuk papierosów oraz bez polskich znaków akcyzy skarbowej. W sprawie zatrzymano 62-letniego mężczyznę, który odpowie za przestępstwo karno-skarbowe. To kolejna skuteczna realizacja funkcjonariuszy operacyjnych zajmujących się zwalczaniem przestępczości akcyzowej.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, prowadzą regularne działania, nie tylko na podstawie własnych informacji, ale też zgłoszeń od mieszkańców. Nieumundurowani policjanci cyklicznie pojawiają się na targowiskach zlokalizowanych na terenie miasta i powiatu kaliskiego. Głównym celem tego typu kontroli jest wyeliminowanie nielegalnego obrotu wyrobami akcyzowymi. Podczas tego typu działań funkcjonariusze interesują się nie tylko przemycanymi papierosami czy alkoholem, ale także nielegalnie sprzedawanymi lekarstwami i przedmiotami z podrobionymi znakami towarowymi.

Podczas ostatnich tego typu działań funkcjonariusze operacyjni zatrzymali 62-letniego właściciela jednego ze sklepów na terenie Kalisza. Podczas przeszukania placówki handlowej oraz miejsca zamieszkania kaliszanina, policjanci zabezpieczyli łącznie blisko 6,5 tys. sztuk papierosów i prawie 6 kilogramów tytoniu. Wszystkie towary nie posiadały polskich znaków akcyzy skarbowej.

Właściciel sklepu został zatrzymany i przewieziony do kaliskiej komendy, gdzie usłyszał zarzut z kodeksu karno-skarbowego. Grozi mu wysoka grzywna.

Na podstawie wstępnych wyliczeń stróże prawa ustalili, iż wartość strat na jakie narażony został Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego w tej sprawie wynosi ponad 10 tys. złotych.

Anna Jaworska-Wojnicz/IL

  • Zabezpieczone przez policjantów papierosy i tytoń leżące na stole
  • Policjant ubrany w odblaskową kamizelkę z czarnym napisem policja, pochyla się nad zabezpieczonymi papierosami i tytoniem
  • Policjant ubrany w niebieskie rękawiczki trzyma w dłoniach zabezpieczony tytoń