Kalisz - O kilka dni za wcześnie - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Kalisz - O kilka dni za wcześnie

Data publikacji 14.01.2020

Na kolejne trzy miesiące straci prawo jazdy 47-letni mieszkaniec Kalisza. Mężczyzna wsiadł za kierownicę pojazdu pomimo tego, że wcześniej została wydana decyzja administracyjna, o zatrzymaniu jego uprawnień na okres trzech miesięcy. Kolejne zbagatelizowanie przepisów przez kierującego, zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego niemal codziennie zatrzymują nieodpowiedzialnym kierowcom dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami. Przypadki, kiedy funkcjonariusz ma obowiązek zatrzymać prawo jazdy kierującemu określa art. 135 ustawy ustawy „Prawo o ruchu drogowym" - to m. in. kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu bądź środka działającego podobnie do alkoholu, przewożenie nadmiernej ilości pasażerów, przekroczenie limitu punktów karnych lub przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Nie wszyscy kierujący, którym zatrzymano prawa jazdy stosują się do obowiązujących przepisów i ponownie wsiadają za kierownicę.

Jednym z takich nieodpowiedzialnych kierowców okazał się 47-letni mieszkaniec Kalisza zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów ruchu drogowego. Podczas kontroli mężczyzna nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych okazało się, że kierujący stracił uprawnienia w związku z obowiązującymi przepisami. W październiku ubiegłego roku, w rażący sposób przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym. W związku z popełnionym wykroczeniem jego prawo jazdy zostało zatrzymane na okres trzech miesięcy. Okres zatrzymania dokumentu minąłby za 9 dni.

Pomimo tego, mężczyzna zdecydował się wsiąść za kierownicę auta. W związku z tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjanci wystąpią do organu wydającego uprawnienia z wnioskiem o wydłużenie okresu zatrzymania dokumentu. Kierowca odzyska prawo jazdy po upływie kolejnych 3 miesięcy.

Przypominamy!

Kierowca, który przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli, pomimo utraty prawa jazdy, taka osoba będzie nadal poruszała się samochodem i zostanie zatrzymana przez funkcjonariuszy, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Jeśli to nadal nie zniechęci kierowcy - ryzykuje on utratą uprawnień i ponownym przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.