Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kalisz - Sprawca fałszywych alarmów zatrzymany - video

Data publikacji 26.03.2020

Wspólne działanie policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu oraz Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie doprowadziło do zatrzymania mężczyzny podejrzewanego o wywołanie serii fałszywych alarmów bombowych. 36-latek dla żartu przesłał informację o podłożeniu bomby w szpitalach w Kaliszu, Ostrowie Wlkp oraz Miliczu. Po sprawdzeniu budynków przez policjantów okazało się, że alarmy były fałszywe. Mężczyźnie grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności.

25 marca br. tuż przed godziną 10:00 oficer Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu otrzymał informację o podłożeniu ładunku wybuchowego na terenie kaliskiego szpitala. Podczas tego typu zgłoszeń obowiązuje ścisły algorytm postępowania. Na miejsce natychmiast skierowano policyjnych pirotechników, aby szczegółowego sprawdzili pomieszczenia. W szpitalu pojawił się również przewodnik psa służbowego wraz ze swoim czworonożnym podopiecznym, przeszkolonym w zakresie wykrywania ładunków wybuchowych. Po dokładnym sprawdzeniu, okazało się, że zagrożenia nie ma. Zgłoszenie okazało się fałszywe.

Wykluczenie podłożenia ładunku nie zakończyło czynności policjantów w związku z tą sprawą. Policjanci z Wydziału Kryminalnego ustalili, że tego samego dnia doszło do podobnych, fałszywych zgłoszeń na terenie Ostrowa Wlkp. oraz Milicza. Funkcjonariusze szybko zweryfikowali posiadane informacje. Okazało się, że sprawcą jest ta sama osoba - 37-letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie, a następnie przekazany funkcjonariuszom z Kalisza, którzy pod nadzorem prokuratury będą prowadzić postępowanie w tej sprawie.

Zgodnie z treścią art. 224a KK: Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jednocześnie podkreślamy, że w każdym tego typu przypadku policjanci dołożą wszelkich starań, aby ustalić sprawcę fałszywego alarmu. Praca służb, powołanych do zapewnienia bezpieczeństwa oraz ratowania zdrowia życia ludzkiego jest odpowiedzialna i trudna. Sprawcy tego typu przestępstw, angażując przedstawicieli poszczególnych służb w fałszywe zgłoszenia, muszą mieć świadomość, że swoim lekkomyślnym zachowaniem narażają zdrowie i życie innych osób.

Anna Jaworska-Wojnicz/MŚ

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 39.72 MB)

Powrót na górę strony