Aktualności

KWP – Policjanci na targach Labs Expo - relacja z wydarzenia

Data publikacji 22.03.2024

W ciągu dwóch dni hale Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziły tłumy zwiedzających. Wszystko za sprawą Labs Expo, czyli specjalistycznych targów wyposażenia i technologii laboratoryjnych. W tym branżowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć również Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Na specjalnie przygotowanym stosiku policjanci prezentowali potencjał jakim dysponują i sprzęt na którym na co dzień pracują. Dziękujemy za tak liczne przybycie, przeprowadzone rozmowy i nawiązane znajomości, które są dobrym początkiem do dalszej współpracy.

W dniach 19-20 marca br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się przedsięwzięcie pod nazwą Labs Expo - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych. 
W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele z poznańskiego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Mowa tu o 56 policjantach oraz 16 pracownikach Policji, którzy na co dzień pracują w sześciu sekcjach laboratorium i realizują swoje zadania, wykonując rocznie około siedmiu tysięcy ekspertyz na rzecz woj. wielkopolskiego. Swoją pracą udowadniają, że nie ma zbrodni doskonałej, a sprawcy przestępstw nie mogą spać spokojnie.  

Targi Lab Expo, to doskonałe miejsce i okazja do zaprezentowania potencjału Policji w zakresie możliwości przeprowadzenia procesu badawczego, od czasu ujawnienia  przestępstwa, poprzez cały proces zbierania danych i ich analizy, aż do momentu znalezienia sprawcy i udowodnienia mu winy. Choć wachlarz badań możliwych do realizacji przez Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Poznaniu jest ogromny, to w tym roku na policyjnym stoisku zaprezentowany został potencjał badawczy sekcji chemii, biologii i genetyki, dokumentów i fonoskopii oraz antroposkopii.

Zwiedzający mogli z bliska przyjrzeć się temu, jak wygląda linia badawcza narkotyków w tym identyfikacja środków odurzających, nowych substancji psychotropowych oraz środków zastępczych. To wszystko dostępne było dla odwiedzających na stanowisku sekcji chemii. Wrażeń nie brakowało również przy stanowisku sekcji biologii i genetyki, gdzie można było poznać proces identyfikacji osób  z wykorzystaniem analizy DNA.  To wszystko było możliwe dzięki przygotowanym specjalnie na tę okazję filmom poglądowym, obrazującym procesy, ekspertyzy, metody i techniki badawcze wykorzystywane przez poznańskich laborantów. 

Warto przy tym zauważyć, że Laboratorium Kryminalistyczne dysponuje obecnie najnowocześniejszym sprzętem i metodami badawczymi, nie tylko w skali kraju czy Europy, lecz także świata. Wystarczy wspomnieć o sprzęcie do separacji komórek, którym dysponuje na całym globie tylko siedem laboratoriów zajmujących się kryminalistyką, w tym właśnie wielkopolskie Laboratorium Kryminalistyczne.

Relacjonując największe wydarzenie w branży laboratoryjnej, skupiając się na nowych technologiach i unowocześnieniach procesów wykrywczych nie możemy pominąć stoiska Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, gdzie policjant – technik kryminalistyki prezentował możliwości wykorzystania skanera 3D na miejscu popełnienia przestępstwa. To pozornie małe urządzenie ma wielkie możliwości. Umożliwia bowiem wykonanie skanów 3D  miejsca zdarzenia z niebywałą dokładnością rzędu 2 milimetrów, bez względu na warunki atmosferyczne czy oświetlenie. Poziom odwzorowania i możliwości obliczeniowe skanera, przenoszą pracę policjantów na zupełnie nowy poziom. 

W trakcie trwania targów duże zainteresowanie uczestników budziły metody identyfikacji osób na podstawie zapisów wizualnych, czyli sekcja antroposkopii. Sposoby wykonywania portretów pamięciowych z wykorzystaniem szczegółowych analiz twarzy i ich cech charakterystycznych na podstawie wizerunków oraz wykonywanie progresji wiekowej, były dużym odkryciem dla gości targów Labs Expo. 

Chętnych do odkrywania nowości, nie brakowało również przy stoisku sekcji dokumentów i fonoskopii. Gdzie można było zapoznać się z urządzeniami i technologiami stosowanymi do analizy kwestionowanych dokumentów w przypadkach ich podrobienia, przerobienia, a także przestępstw związanych z oszustwami czy kradzieżą tożsamości. 

Uczestnicy mieli możliwość zweryfikowania autentyczności własnych i przygotowanych przez biegłych dokumentów tożsamości, a biegli Laboratorium Kryminalistycznego przedstawili im również zagadnienia związane z ujawnianiem zapisów celowo zamazanych lub usuniętych, zapoznali z tajemnicami dokumentów podczas ich obserwacji w promieniowaniu ultrafioletowym oraz podczerwonym, oraz prezentowali możliwości badawcze związane z różnicowaniem środków kryjących takich, jak pasty długopisowe, tusze i tonery.

Dziękujemy za tak liczne odwiedzenie naszego stoiska. Cieszy nas fakt, że mogliśmy zaprezentować potencjał, jakim dysponuje Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu na jednej z największych imprez branżowych w kraju. 


podkom. Marta Mróz 
 

Powrót na górę strony